Samsung Galaxy S5 (octa-core)
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 (octa-core) at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5422 Octa |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1/2.6", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Copper Gold, Electric Blue, Shimmery White |
| Models | SM-G900H |
| Price | About 424 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 (octa-core) released?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) was announced 2014, March.
What is the Samsung Galaxy S5 (octa-core)'s display size?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 (octa-core) have?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 (octa-core) have?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 (octa-core) have?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 (octa-core) battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 (octa-core) support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 (octa-core) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 (octa-core) run?
The Samsung Galaxy S5 (octa-core) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 (octa-core)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 (octa-core) at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.