Samsung Galaxy S5 Plus
6.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 Plus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 450 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 Plus at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1/2.6", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Copper Gold, Electric Blue, Shimmery White |
| Models | SM-G901F |
| Price | About 419 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 Plus released?
The Samsung Galaxy S5 Plus was announced 2014, October.
What is the Samsung Galaxy S5 Plus's display size?
The Samsung Galaxy S5 Plus has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 Plus have?
The Samsung Galaxy S5 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 Plus have?
The Samsung Galaxy S5 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 Plus have?
The Samsung Galaxy S5 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 Plus battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 Plus has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 Plus support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 Plus run?
The Samsung Galaxy S5 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 Plus at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.