Samsung Galaxy S5 Sport
4.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 Sport is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 Sport at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 74 x 8.9 mm (5.67 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1/2.6", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Electric Blue, Cherry Red |
| Models | SM-G860, SM-G860P |
| Price | About 334 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 Sport released?
The Samsung Galaxy S5 Sport was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy S5 Sport's display size?
The Samsung Galaxy S5 Sport has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 Sport have?
The Samsung Galaxy S5 Sport comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 Sport have?
The Samsung Galaxy S5 Sport is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 Sport have?
The Samsung Galaxy S5 Sport features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 Sport battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 Sport has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 Sport support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 Sport does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 Sport run?
The Samsung Galaxy S5 Sport runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 Sport?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 Sport at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN