Samsung Galaxy S6 active
5.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S6 active is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S6 active at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 29(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.8 x 73.4 x 8.6 mm (5.78 x 2.89 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~576 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate ANT+ S-Voice natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Models | SM-G890A |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S6 active released?
The Samsung Galaxy S6 active was announced 2015, June.
What is the Samsung Galaxy S6 active's display size?
The Samsung Galaxy S6 active has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S6 active have?
The Samsung Galaxy S6 active comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S6 active have?
The Samsung Galaxy S6 active is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S6 active have?
The Samsung Galaxy S6 active features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S6 active battery capacity?
The Samsung Galaxy S6 active has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S6 active support 5G?
No, the Samsung Galaxy S6 active does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S6 active run?
The Samsung Galaxy S6 active runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S6 active?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S6 active at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.