Samsung Galaxy S6 edge
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S6 edge is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S6 edge at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 142.1 x 70.1 x 7 mm (5.59 x 2.76 x 0.28 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.5 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~577 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Pearl, Black Sapphire, Gold Platinum, Green Emerald |
| Models | SM-G9250, SM-G925A, SM-G925F, SM-G925FQ, SM-G925I, SM-G925K, SM-G925L, SM-G925S, SM-G925T, SC-04G, 404SC, SM-G925D |
| Price | About 112 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S6 edge released?
The Samsung Galaxy S6 edge was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy S6 edge's display size?
The Samsung Galaxy S6 edge has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S6 edge have?
The Samsung Galaxy S6 edge comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S6 edge have?
The Samsung Galaxy S6 edge is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S6 edge have?
The Samsung Galaxy S6 edge features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S6 edge battery capacity?
The Samsung Galaxy S6 edge has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S6 edge support 5G?
No, the Samsung Galaxy S6 edge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S6 edge run?
The Samsung Galaxy S6 edge runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S6 edge?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S6 edge at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.