Samsung Galaxy S6 edge+
5.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy S6 edge+ is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy S6 edge+ at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G928T, G928A |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800) - G928T |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps/ LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 75.8 x 6.9 mm (6.08 x 2.98 x 0.27 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Sapphire, Gold Platinum, Silver Titan, White Pearl, Pink |
| Models | SM-G928A, SM-G928F, SM-G928A, SM-G928T, G928I, SM-G928G, SM-G928C, SM-G928I, SCV31, SM-G9280, SM-G928L, SM-G928S, SM-G928K, SM-G928W8 |
| Price | About 495 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S6 edge+ released?
The Samsung Galaxy S6 edge+ was announced 2015, August.
What is the Samsung Galaxy S6 edge+'s display size?
The Samsung Galaxy S6 edge+ has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S6 edge+ have?
The Samsung Galaxy S6 edge+ comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S6 edge+ have?
The Samsung Galaxy S6 edge+ is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S6 edge+ have?
The Samsung Galaxy S6 edge+ features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S6 edge+ battery capacity?
The Samsung Galaxy S6 edge+ has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S6 edge+ support 5G?
No, the Samsung Galaxy S6 edge+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S6 edge+ run?
The Samsung Galaxy S6 edge+ runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S6 edge+?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S6 edge+ at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.