Samsung Galaxy S7 edge
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S7 edge is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - G9350 Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) - G935FD, G935F, G935W8 chipset, a 12 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S7 edge at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - G935FD, G9350 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G935F, G935FD, G935W8 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA - G9350 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G935F, G935FD LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G9350 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G935W8 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 72.6 x 7.7 mm (5.94 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) - G935F, G935W8 |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) - G9350 Exynos 8890 Octa (14 nm) - G935FD, G935F, G935W8 |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - G9350 Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) - G935FD, G935F, G935W8 |
| GPU | Adreno 530 - G9350 Mali-T880 MP12 - G935FD, G935F, G935W8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/4.1", 1.34µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Models | SM-G935F, SM-G935FD, SM-G935W8, SM-G9350, SM-G935S, SC-02H, SM-G935K, SM-G935L |
| Price | About 373 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S7 edge released?
The Samsung Galaxy S7 edge was announced 2016, February.
What is the Samsung Galaxy S7 edge's display size?
The Samsung Galaxy S7 edge has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S7 edge have?
The Samsung Galaxy S7 edge comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S7 edge have?
The Samsung Galaxy S7 edge is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S7 edge have?
The Samsung Galaxy S7 edge features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S7 edge battery capacity?
The Samsung Galaxy S7 edge has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S7 edge support 5G?
No, the Samsung Galaxy S7 edge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S7 edge run?
The Samsung Galaxy S7 edge runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S7 edge?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S7 edge at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.