Samsung Galaxy S8+
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1440×2960
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S8+ is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S8+ at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 73.4 x 8.1 mm (6.28 x 2.89 x 0.32 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 98.3 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~529 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One U |
| Chipset | Exynos 8895 (10 nm) - EMEA Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) - USA & China |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China |
| GPU | Mali-G71 MP20 - EMEA Adreno 540 - USA & China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery (13.48 Wh) |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Orchid Gray, Arctic Silver, Coral Blue, Maple Gold, Rose Pink |
| Models | SM-G955F, SM-G955FD, SM-G955W, SM-G955A, SM-G955P, SM-G955T, SM-G955V, SM-G955R4, SM-G955U, SM-G955S, SM-G955K, SM-G955L, SM-G955, SM-G955U1, SM-G955N, SM-G9550, SC-03J, G955F |
| Price | About 471 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S8+ released?
The Samsung Galaxy S8+ was announced 2017, March.
What is the Samsung Galaxy S8+'s display size?
The Samsung Galaxy S8+ has a 6.2 inches display with 1440 x 2960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S8+ have?
The Samsung Galaxy S8+ is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S8+ have?
The Samsung Galaxy S8+ is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S8+ have?
The Samsung Galaxy S8+ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S8+ battery capacity?
The Samsung Galaxy S8+ has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S8+ support 5G?
No, the Samsung Galaxy S8+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S8+ run?
The Samsung Galaxy S8+ runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S8+?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S8+ at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.