Samsung Galaxy S8 Active
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.8 inches · 1440×2960
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S8 Active is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.8 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S8 Active at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - AT&T HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T-Mobile HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Sprint |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - AT&T LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - T-Mobile LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 41(2500) - Sprint |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 74.9 x 9.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight | 208.1 g (7.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Aluminum frame, corner bumpers, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 85.4 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~568 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) PMA wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meteor Gray, Tungsten Gold |
| Models | SM-G892A, SM-G892U |
| Price | About 850 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S8 Active released?
The Samsung Galaxy S8 Active was announced 2017, August.
What is the Samsung Galaxy S8 Active's display size?
The Samsung Galaxy S8 Active has a 5.8 inches display with 1440 x 2960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S8 Active have?
The Samsung Galaxy S8 Active comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S8 Active have?
The Samsung Galaxy S8 Active is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S8 Active have?
The Samsung Galaxy S8 Active features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S8 Active battery capacity?
The Samsung Galaxy S8 Active has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S8 Active support 5G?
No, the Samsung Galaxy S8 Active does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S8 Active run?
The Samsung Galaxy S8 Active runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S8 Active?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S8 Active at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.