Samsung Galaxy S9
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.8 inches · 1440×2960
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.8 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S9 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, USA CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 147.7 x 68.7 x 8.5 mm (5.81 x 2.70 x 0.33 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 84.8 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~570 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 9810 (10 nm) - EMEA Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) - USA/LATAM, China |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China |
| GPU | Mali-G72 MP18 - EMEA Adreno 630 - USA/LATAM, China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery (11.55 Wh) |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Coral Blue, Titanium Gray, Lilac Purple, Burgundy Red, Sunrise Gold, Ice Blue |
| Models | SM-G960F, SM-G960, SM-G960F, SM-G960U, SM-G960W, SM-G9600, SM-G960U1, SM-G960N, SCV38, SM-G960X |
| Price | About 536 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S9 released?
The Samsung Galaxy S9 was announced 2018, February.
What is the Samsung Galaxy S9's display size?
The Samsung Galaxy S9 has a 5.8 inches display with 1440 x 2960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S9 have?
The Samsung Galaxy S9 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S9 have?
The Samsung Galaxy S9 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S9 have?
The Samsung Galaxy S9 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S9 battery capacity?
The Samsung Galaxy S9 has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S9 support 5G?
No, the Samsung Galaxy S9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S9 run?
The Samsung Galaxy S9 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S9?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S9 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.