Samsung Galaxy S9+
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.2 inches · 1440×2960
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S9+ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S9+ at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, USA CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 73.8 x 8.5 mm (6.22 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 98.3 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~529 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 9810 (10 nm) - EMEA Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) - USA/LATAM, China |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China |
| GPU | Mali-G72 MP18 - EMEA Adreno 630 - USA/LATAM, China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery (13.48 Wh) |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Coral Blue, Titanium Gray, Lilac Purple, Burgundy Red, Sunrise Gold, Ice Blue, Polaris Blue |
| Models | SM-G965F, SM-G965F, SM-G965U, SM-G965W, SM-G9650, SM-G965U1, SM-G965N, SCV39, SM-G965X, SC-03K |
| Price | About 613 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S9+ released?
The Samsung Galaxy S9+ was announced 2018, February.
What is the Samsung Galaxy S9+'s display size?
The Samsung Galaxy S9+ has a 6.2 inches display with 1440 x 2960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S9+ have?
The Samsung Galaxy S9+ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S9+ have?
The Samsung Galaxy S9+ is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S9+ have?
The Samsung Galaxy S9+ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S9+ battery capacity?
The Samsung Galaxy S9+ has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S9+ support 5G?
No, the Samsung Galaxy S9+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S9+ run?
The Samsung Galaxy S9+ runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S9+?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S9+ at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.