Samsung Galaxy Star 2 Plus
3.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Star 2 Plus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Star 2 Plus at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 129.7 x 65.9 x 9.4 mm (5.11 x 2.59 x 0.37 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 320p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-G350E, SM-G350 |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Star 2 Plus released?
The Samsung Galaxy Star 2 Plus was announced 2014, July.
What is the Samsung Galaxy Star 2 Plus's display size?
The Samsung Galaxy Star 2 Plus has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Star 2 Plus have?
The Samsung Galaxy Star 2 Plus is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Star 2 Plus have?
The Samsung Galaxy Star 2 Plus features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Star 2 Plus battery capacity?
The Samsung Galaxy Star 2 Plus has a 1800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Star 2 Plus support 5G?
No, the Samsung Galaxy Star 2 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Samsung Galaxy Star 2 Plus run?
The Samsung Galaxy Star 2 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Star 2 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Star 2 Plus at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.