| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 109.8 x 59.9 x 11.8 mm (4.32 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight | 107.6 g (3.81 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~55.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | SC6815A |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@24fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Iris Charcoal, White |
| Models | SM-G130E |
| Price | About 133 USD |