Samsung Galaxy Star Pro S7260
3.7/ 10
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 2 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Star Pro S7260 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - S7260 |
| Speed | No |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 121.2 x 62.7 x 10.6 mm (4.77 x 2.47 x 0.42 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green, Orange, Red |
| Models | GT-S7262 |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Star Pro S7260 released?
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 was announced 2013, October.
What is the Samsung Galaxy Star Pro S7260's display size?
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Star Pro S7260 have?
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Star Pro S7260 have?
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Star Pro S7260 battery capacity?
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Star Pro S7260 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Star Pro S7260 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Samsung Galaxy Star Pro S7260 run?
The Samsung Galaxy Star Pro S7260 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Star Pro S7260?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Star Pro S7260 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.