Samsung Galaxy Star S5280
3.7/ 10
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1200 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Star S5280 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 2 MP main camera, a 1200 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Star S5280 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - S5280 |
| Speed | No |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 58 x 11.9 mm (4.13 x 2.28 x 0.47 in) |
| Weight | 100.5 g (3.53 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~45.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Mali-300 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | Black, White, Blue |
| Price | About 78 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Star S5280 released?
The Samsung Galaxy Star S5280 was announced 2013, April.
What is the Samsung Galaxy Star S5280's display size?
The Samsung Galaxy Star S5280 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Star S5280 have?
The Samsung Galaxy Star S5280 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Star S5280 have?
The Samsung Galaxy Star S5280 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Star S5280 battery capacity?
The Samsung Galaxy Star S5280 has a 1200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Star S5280 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Star S5280 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Samsung Galaxy Star S5280 run?
The Samsung Galaxy Star S5280 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Star S5280?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Star S5280 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.