Samsung Galaxy Star Trios S5283
3.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.14 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.14 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Star Trios S5283 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 106 x 61 x 11 mm (4.17 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.14 inches, 30.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~127 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | GT-S5283B |
| Price | About 134 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Star Trios S5283 released?
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 was announced 2014, February.
What is the Samsung Galaxy Star Trios S5283's display size?
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 has a 3.14 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Star Trios S5283 have?
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Star Trios S5283 have?
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Star Trios S5283 battery capacity?
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 has a 1300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Star Trios S5283 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Star Trios S5283 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Star Trios S5283 run?
The Samsung Galaxy Star Trios S5283 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Star Trios S5283?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Star Trios S5283 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.