Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210
6.4/ 10
Announced 2013Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery6800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 is a tablet announced 2013. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 6800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 243.1 x 176.1 x 8 mm (9.57 x 6.93 x 0.31 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Surround sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | GT-P5210 |
| Price | About 287 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 released?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 was announced 2013, June.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210's display size?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 is available with 16GB / 1GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 has a 6800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 run?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.