Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220
5.9/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery6800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 is a tablet announced 2013. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 6800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 243.1 x 176.1 x 8 mm (9.57 x 6.93 x 0.31 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Surround sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 1.2), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold Brown, Garnet Red, Midnight Black |
| Models | GT-P5220 |
| Price | About 320 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 released?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 was announced 2013, June.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220's display size?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 is available with 16GB / 1GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 has a 6800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 run?
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.