Samsung Galaxy Tab 3 8.0
6.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4450 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 is a tablet announced 2013. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 4450 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SM-T3110, SM-T315 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SM-T311, SM-T315 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-T315 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 209.8 x 123.8 x 7.4 mm (8.26 x 4.87 x 0.29 in) |
| Weight | 314 g (11.08 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Exynos 4212 Dual |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 32GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Surround sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass, proximity (3G/LTE models only) |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold |
| Models | SM-T311, SM-T310, SM-T315 |
| Price | About 298 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 released?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 was announced 2013, June.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 8.0's display size?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 is available with 16GB / 5GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 have?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 has a 4450 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 run?
The Samsung Galaxy Tab 3 8.0 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 3 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 3 8.0 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.