Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm (7.61 x 4.58 x 0.38 in) |
| Weight | 322 g (11.36 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Marvell PXA986 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Vivante GC1000 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Green, Pink, Yellow |
| Models | SM-T111 |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G released?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G's display size?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G have?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G have?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G have?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G run?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.