Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm (7.61 x 4.58 x 0.38 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum SC8830 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400MP |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Green, Pink, Yellow |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE released?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE's display size?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE have?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE have?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE have?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE run?
The Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 VE at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.