| Technology | No cellular connectivity |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
| Dimensions | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm (7.61 x 4.58 x 0.38 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | No |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Marvell PXA986 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Vivante GC1000 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@24fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
| Colors | White, Black, Green, Pink, Yellow |
| Models | SM-T110 |
| Price | About 166 USD |