Samsung Galaxy Tab 3 V
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 3 V is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 3 V at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm (7.61 x 4.58 x 0.38 in) |
| Weight | 322 g (11.36 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T116, SM-T116BU, SM-T116NQ, SM-T116NU, SM-T116NY |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 3 V released?
The Samsung Galaxy Tab 3 V was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 V's display size?
The Samsung Galaxy Tab 3 V has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 3 V have?
The Samsung Galaxy Tab 3 V comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 3 V have?
The Samsung Galaxy Tab 3 V is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 3 V have?
The Samsung Galaxy Tab 3 V features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 3 V battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 3 V has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 3 V support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 3 V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 3 V run?
The Samsung Galaxy Tab 3 V runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 3 V?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 3 V at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.