Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015)
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera3.15 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery6800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3.15 MP main camera, a 6800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, Q3 |
| Status | Available. Released 2015, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 243.4 x 176.4 x 7.9 mm (9.58 x 6.94 x 0.31 in) |
| Weight | 487 g (1.07 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T533 |
| Price | About 310 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) released?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) was announced 2015, Q3.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) has a 6800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) run?
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 (2015) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.