Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera3.15 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4450 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 4450 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 124 x 8 mm (8.27 x 4.88 x 0.31 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T331 |
| Price | About 332 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G released?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G was announced 2014, April.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G's display size?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G have?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G have?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G have?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G has a 4450 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G run?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 3G at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.