Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera16GB 1.5GB RAM
- Memory5 GB RAM
- Battery4450 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 4450 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 124 x 8 mm (8.27 x 4.88 x 0.31 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| GPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 16GB 1.5GB RAM |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T335 |
| Price | About 387 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE released?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE was announced 2014, April.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE's display size?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE has a 4450 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE run?
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 LTE at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.