Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016)
7.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 7300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
display
7.0
design
8.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 254.2 x 155.3 x 8.2 mm (10.01 x 6.11 x 0.32 in) |
| Weight | 525 g (1.16 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM (S-Pen), 32GB 3GB RAM (S-Pen) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou (market dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Models | SM-T580, SM-T585, SM-P580, SM-P585, SM-P585Y |
| Price | About 243 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) released?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) was announced 2016, May.
What is the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) have?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) have?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) is available with 16GB / 2GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) have?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) has a 7300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) run?
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN