Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016)
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 186.9 x 108.8 x 8.7 mm (7.36 x 4.28 x 0.34 in) |
| Weight | 283 g (9.98 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Models | SM-T280, SM-T285 |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) released?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) was announced 2016, March.
What is the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) have?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) have?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) have?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) run?
The Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.