Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015)
5.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 208.3 x 137.9 x 7.4 mm (8.20 x 5.43 x 0.29 in) |
| Weight | 313 g (11.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM (Wi-Fi), 32GB 2GB RAM (LTE) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Smoky Titanium, Smoky Blue, White |
| Models | SM-T350, SM-T355 |
| Price | About 232 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) released?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) has a 8.0 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) is available with 16GB / 5GB / 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) has a 4200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) run?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2015) at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.