Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018)
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) is a tablet announced 2018. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Canada |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 29(700), 30(2300), 66(1700/2100) - Canada |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 206.6 x 126.7 x 8.9 mm (8.13 x 4.99 x 0.35 in) |
| Weight | 358 g (12.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-T387, SM-T387W, SM-T387V |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) released?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) was announced 2018, September.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) has a 5000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) run?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.