Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019)
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) is a tablet announced 2019. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 5100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 124.4 x 8 mm (8.27 x 4.90 x 0.31 in) |
| Weight | 345g (Wi-Fi), 347g (LTE) (12.24 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum back, plastic ends and frame |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Black, Silver Gray |
| Models | SM-T290, SM-T295 |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) released?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) was announced 2019, July.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) has a 5100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) run?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN