Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015)
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 208.4 x 137.9 x 7.5 mm (8.20 x 5.43 x 0.30 in) |
| Weight | 338 g (11.92 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, White |
| Models | SM-P355 |
| Price | About 243 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) released?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) has a 8.0 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) has a 4200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) run?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2015) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.