Samsung Galaxy Tab A 9.7
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.7 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 is a tablet announced 2015. Key specs include a 9.7 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 6000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 9.7 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 242.5 x 166.8 x 7.5 mm (9.55 x 6.57 x 0.30 in) |
| Weight | 450 g (Wi-Fi), 453 g (LTE) (0.99 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM (Wi-Fi), 16GB 2GB RAM (LTE), 32GB 2GB RAM (LTE) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Smoky Titanium, Smoky Blue, White |
| Models | SM-T555, SM-T550, SM-P555, SM-P550 |
| Price | About 277 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 9.7 released?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy Tab A 9.7's display size?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 has a 9.7 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 is available with 16GB / 5GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 9.7 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 has a 6000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 9.7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 run?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 9.7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 9.7 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.