Samsung Galaxy Tab Active LTE
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera3.15 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4450 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Active LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 4450 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Active LTE at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 213.1 x 126.2 x 9.7 mm (8.39 x 4.97 x 0.38 in) |
| Weight | 393 g (13.86 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 4450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Green |
| Models | SM-T365 |
| Price | About 387 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Active LTE released?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Tab Active LTE's display size?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Active LTE have?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Active LTE have?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Active LTE have?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Active LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE has a 4450 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Active LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Active LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Active LTE run?
The Samsung Galaxy Tab Active LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Active LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Active LTE at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.