Samsung Galaxy Tab Active Pro
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7600 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Active Pro is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 7600 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Active Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 243.5 x 170.2 x 9.9 mm (9.59 x 6.70 x 0.39 in) |
| Weight | 653 g (1.44 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-T545, SM-T547 |
| Price | About 664 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Active Pro released?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro was announced 2019, September.
What is the Samsung Galaxy Tab Active Pro's display size?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Active Pro have?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Active Pro have?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Active Pro have?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Active Pro battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro has a 7600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Active Pro support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Active Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Active Pro run?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Active Pro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Active Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN