Samsung Galaxy Tab Active
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera3.15 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4450 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Active is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 4450 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Active at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 213.1 x 126.2 x 9.7 mm (8.39 x 4.97 x 0.38 in) |
| Weight | 393 g (13.86 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 4450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Green |
| Models | SM-T360 |
| Price | About 332 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Active released?
The Samsung Galaxy Tab Active was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Tab Active's display size?
The Samsung Galaxy Tab Active has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Active have?
The Samsung Galaxy Tab Active comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Active have?
The Samsung Galaxy Tab Active is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Active have?
The Samsung Galaxy Tab Active features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Active battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Active has a 4450 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Active support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Active does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Active run?
The Samsung Galaxy Tab Active runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Active?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Active at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN