Samsung Galaxy Tab Advanced2
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery7300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 7300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Advanced2 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 250.4 x 166.2 x 8.5 mm (9.86 x 6.54 x 0.33 in) |
| Weight | 525 g (1.16 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | Yes |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | SM-T583 |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Advanced2 released?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 was announced 2018, November.
What is the Samsung Galaxy Tab Advanced2's display size?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Advanced2 have?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Advanced2 have?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Advanced2 have?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Advanced2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 has a 7300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Advanced2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Advanced2 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Advanced2 run?
The Samsung Galaxy Tab Advanced2 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Advanced2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Advanced2 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.