Samsung Galaxy Tab E 9.6
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display9.6 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 is a tablet announced 2015. Key specs include a 9.6 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab E 9.6 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 241.9 x 149.5 x 8.5 mm (9.52 x 5.89 x 0.33 in) |
| Weight | 490 g (Wi-Fi)/ 495 g (3G) (1.08 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) - EU model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP; 4.1, A2DP - USA model |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Models | SM-T560, SM-T561 |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab E 9.6 released?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 was announced 2015, June.
What is the Samsung Galaxy Tab E 9.6's display size?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 has a 9.6 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab E 9.6 have?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab E 9.6 have?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 is available with 8GB / 5GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab E 9.6 have?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab E 9.6 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 has a 5000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab E 9.6 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab E 9.6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab E 9.6 run?
The Samsung Galaxy Tab E 9.6 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat) - EU model).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab E 9.6?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab E 9.6 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN