Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 2560×1600
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery8220 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 8220 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 243.1 x 171.4 x 7.3 mm (9.57 x 6.75 x 0.29 in) |
| Weight | 477 g (1.05 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8220 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T525 |
| Price | About 464 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE released?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE's display size?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE has a 10.1 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE has a 8220 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE run?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.