Samsung Galaxy Tab Pro 10.1
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 2560×1600
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery8220 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 8 MP main camera, a 8220 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 243.1 x 171.4 x 7.3 mm (9.57 x 6.75 x 0.29 in) |
| Weight | 469 g (1.03 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5420 Octa (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8220 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-T520 |
| Price | About 398 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 released?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1's display size?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 has a 10.1 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 has a 8220 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 run?
The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.