Samsung Galaxy Tab Pro 8.4
6.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.4 inches · 1600×2560
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.4 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 219 x 128.5 x 7.2 mm (8.62 x 5.06 x 0.28 in) |
| Weight | 331 g (11.68 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-T320 |
| Price | About 320 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 released?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4's display size?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has a 8.4 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 have?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has a 4800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 run?
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.