Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.4 inches · 1600×2560
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.4 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 (S800) chipset, a 8 MP main camera, a 4900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 212.8 x 125.6 x 6.6 mm (8.38 x 4.94 x 0.26 in) |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 (S800) |
| GPU | Adreno 330 (S800) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dazzling White, Titanium Bronze |
| Models | SM-T705 |
| Price | About 409 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE released?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE's display size?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE has a 8.4 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE have?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE has a 4900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE run?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.