Samsung Galaxy Tab S 8.4
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.4 inches · 1600×2560
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.4 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 8 MP main camera, a 4900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S 8.4 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 212.8 x 125.6 x 6.6 mm (8.38 x 4.94 x 0.26 in) |
| Weight | 294 g (10.37 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5420 Octa (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dazzling White, Titanium Bronze |
| Models | SM-T700 |
| Price | About 332 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S 8.4 released?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy Tab S 8.4's display size?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 has a 8.4 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 have?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 have?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 have?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S 8.4 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 has a 4900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S 8.4 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S 8.4 run?
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S 8.4?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S 8.4 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN