Samsung Galaxy Tab S2 9.7
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5870 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 is a tablet announced 2015. Key specs include a 9.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.9 GHz & 4x1.3 GHz) - T810, T815 chipset, a 8 MP main camera, a 5870 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 237.3 x 169 x 5.6 mm (9.34 x 6.65 x 0.22 in) |
| Weight | 389g (Wi-Fi) / 392g (LTE) (13.72 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) - T810, T815 |
| Chipset | Exynos 5433 - T810, T815 |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz & 4x1.3 GHz) - T810, T815 |
| GPU | Mali-T760 MP6 - T810, T815 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5870 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black, gold |
| Models | SM-T810, SM-T815, SM-T813N, SM-T819N, SM-T819, SM-T813 |
| Price | About 299 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 released?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 was announced 2015, July.
What is the Samsung Galaxy Tab S2 9.7's display size?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 has a 5870 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 run?
The Samsung Galaxy Tab S2 9.7 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) - T810, T815).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S2 9.7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S2 9.7 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.