Samsung Galaxy Tab S3 9.7
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 is a tablet announced 2017. Key specs include a 9.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 13 MP main camera, a 6000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 237.3 x 169 x 6 mm (9.34 x 6.65 x 0.24 in) |
| Weight | 429 g (Wi-Fi)/ 434 g (LTE) (15.13 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by AKG/HARMAN |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black |
| Models | SM-T820, SM-T825, SM-T825Y |
| Price | About 420 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 released?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 was announced 2017, February.
What is the Samsung Galaxy Tab S3 9.7's display size?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 have?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 has a 6000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 run?
The Samsung Galaxy Tab S3 9.7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S3 9.7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S3 9.7 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN