Samsung Galaxy Tab S4 10.5
7.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.5 inches · 1600×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 13 MP main camera, a 7300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 249.3 x 164.3 x 7.1 mm (9.81 x 6.47 x 0.28 in) |
| Weight | 482g (Wi-Fi), 483g (LTE) (1.06 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 321.9 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~287 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by AKG/HARMAN Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-T830, SM-T835 |
| Price | About 575 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 released?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 was announced 2018, August.
What is the Samsung Galaxy Tab S4 10.5's display size?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 has a 10.5 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 have?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 have?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 is available with 64GB / 4GB / 256GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 have?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 has a 7300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 run?
The Samsung Galaxy Tab S4 10.5 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S4 10.5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S4 10.5 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.