Samsung Galaxy Tab S6
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.5 inches · 1600×2560
- Camera13 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery7040 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S6 is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.5 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 7040 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S6 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2048/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 244.5 x 159.5 x 5.7 mm (9.63 x 6.28 x 0.22 in) |
| Weight | 420 g (14.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 321.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~287 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No Tuned by AKG Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7040 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mountain Gray, Cloud Blue, Rose Blush |
| Models | SM-T860, SM-T865 |
| Price | About 664 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S6 released?
The Samsung Galaxy Tab S6 was announced 2019, July.
What is the Samsung Galaxy Tab S6's display size?
The Samsung Galaxy Tab S6 has a 10.5 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S6 have?
The Samsung Galaxy Tab S6 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S6 have?
The Samsung Galaxy Tab S6 is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S6 have?
The Samsung Galaxy Tab S6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S6 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S6 has a 7040 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S6 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S6 run?
The Samsung Galaxy Tab S6 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S6?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S6 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN