Samsung Galaxy V Plus
4.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy V Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy V Plus at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 10.7 mm (4.78 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G318HZ, SM-G318H |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy V Plus released?
The Samsung Galaxy V Plus was announced 2015, July.
What is the Samsung Galaxy V Plus's display size?
The Samsung Galaxy V Plus has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy V Plus have?
The Samsung Galaxy V Plus is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy V Plus have?
The Samsung Galaxy V Plus features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy V Plus battery capacity?
The Samsung Galaxy V Plus has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy V Plus support 5G?
No, the Samsung Galaxy V Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy V Plus run?
The Samsung Galaxy V Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy V Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy V Plus at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.