Samsung Galaxy W
3.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy W is a smartphone announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy W at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 191.8 x 99.6 x 8.8 mm (7.55 x 3.92 x 0.35 in) |
| Weight | 245 g (8.64 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, white, red |
| Models | SM-T255 |
| Price | About 401 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy W released?
The Samsung Galaxy W was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy W's display size?
The Samsung Galaxy W has a 7.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy W have?
The Samsung Galaxy W comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy W have?
The Samsung Galaxy W is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy W have?
The Samsung Galaxy W features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy W battery capacity?
The Samsung Galaxy W has a 3200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy W support 5G?
No, the Samsung Galaxy W does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy W run?
The Samsung Galaxy W runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy W?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy W at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.