Samsung Galaxy Xcover 3 G389F
4.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 132.9 x 70.1 x 10 mm (5.23 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Exynos 3475 Quad (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | SM-G389F |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F released?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F was announced 2016, April.
What is the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F's display size?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F have?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F have?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F have?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F battery capacity?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F has a 2200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F support 5G?
No, the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F run?
The Samsung Galaxy Xcover 3 G389F runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Xcover 3 G389F at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.